Android Top Eleven ve Champ Man Futbol Oyunları

Android Top Eleven ve Champ Man Futbol Oyunları

Futbola ilgili olunca cep telefonumda da mutlaka bir futbol oyunu oluyor. Daha önce şurada Dream League Soccer oyununu oynadığımdan bahsetmiştim. Bir süre sonra o oyundan sıkıldım, oyun ilerlememeye başladı ve ben de yeni arayışlar içine girdim. Sonuçta iki oyun buldum kaliteli olan; Top Eleven ve Champ Man 15.

İkisi de birbirine göre avantajları ve dezavantajları olan oyunlar ancak ikisi de keyifli. Öncelikle Top Eleven'dan başlayayım. Oyun gerçek zamanlı olarak ilerliyor ve sadece internet bağlantınız varsa oynayabiliyorsunuz. Günde en fazla iki maçınız oluyor ve bunların saatlerini sistem belirliyor. Bir sezon yaklaşık bir ay sürüyor. Bu sürede Lig maçlarının yanında, başarılı olduğunuz sürece devam eden kupa ve şampiyonlar ligi maçları da oluyor.

Oyunun taktik, antreman ve diğer gelişim özellikleri güzel. Oyuncu transferi için ise token adı verilen sanal jetonlara ihtiyacınız var. Belki de oyunun en kötü yanı bu. Zira açık arttırma usulü ile futbolcu transfer etmeye çalışıyorsunuz ve her teklifiniz için bir token harcamanız gerekiyor. Bu da çoğunlukla boşa token harcayıp açık arttırmayı kaybetmenizle sonuçlanıyor. Bedavaya kazandığınız tokenlarla -ki bunlar oyun içinde yaptığınız forma, televizyon vs. gibi sponsorluk anlaşmalarıyla oluyor- oyuncu alabilmek için en iyi yol, oyunda online kişilerin az olduğu gece ve sabah çok erken saatlerde bağlanabilmek. Oyuncu transfer etmek bu token mevzusu yüzünden zor olduğu için internet üzerinde token hilesi olduğunu iddia eden pek çok site ortaya çıkmış. Oyunun yapımcı firmasının da bir şekilde para kazanması gerektiğini düşünürsek belki mantıklı olabilir token satışı üzerine gelir modelini kurmaları.

Champ Man ise yılların Championship Manager oyununun Android versiyonu ve biraz daha sadeleştirilmişi. Oyunun en güzel tarafı offline da oynanabiliyor olması. Yani internete bağımlılığı yok. Top Eleven'dan diğer bir önemli farkı da gerçek zamanlı değil. Yani bir günde başından kalkmayarak, birkaç yılı geride bırakabilirsiniz. Bence bu da güzel bir özellik ancak kendini oyuna kaptırmak istemeyenler için Top Eleven'ın yöntemi daha makul.

Özetle futbol menajerlik oyunlarını seviyorsanız Top Eleven da Champ Men de sizi memnun edecektir. En azından cep telefonunuzda bile bu oyunları oynayabilmek oldukça keyif verici. İki oyun arasında minik bir rekabet de sembol seçtikleri teknik direktörler arasında var. Top Eleven'ın açılışında Jose Mourinho yer alırken, Champ Man'de Arsene Wenger yer alıyor.

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Emrah Hüyük kullanıcısının resmi

Bütün oyunlar insanların kendilerini meşgul ederek gerçek yaşamdan soyutlamasına neden olsa da vazgeçemediğimiz bir alışkanlık olmaya devam etmektedir. Bir arkadaşım işi gücü bırakarak bu oyunu oynadığına şahit oldum. Bende bir oyun hastasıyım. Elimden geldiğince uzak duruyorum.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Uzun süredir iOS'da (iPhone, iPad vs.) olan ama Android için olmayan bir oyundu Dream League Soccer. Dün tesadüfen Google Play'de karşıma çıktı.

Oyun "canavarlarının", en büyük sıkıntılarından birisi de, bilgisayar üzerinde oyun oynarken klavyeyi verimli kullanamamak ve oyunların tüm esnekliğinden yararlanamamak. İşte bu noktada oyuncuların imdadına, oyun oynamak için özel üretilmiş klavyeler yetişiyor.

Facebook'da Farmville oyunun popüler olması ile tarla, bahçe oyunları bir hayli tuttu. Bu hareketliliğe yeni bir oyun daha eklenmiş : Bahçivanlar Diyarı.

Bahçivanlar diyarı, web tabanlı bir ekonomi simülasyon oyunu. Oyunda tarlanızı ekip, sulayıp, biçiyorsunuz. Çeşitli sebze - meyveler yetiştiriyorsunuz. Diğer oyuncularla ticaret yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Dota'nın elde ettiği büyük başarılardan sonra açılmış oyun bir süre ücretli olduktan sonra yine ücretsiz olmuştur. Oyunda genel olarak 50-120 Bin arası oyuncu oyuna girer, oyun 3 maptan oluşur .

Android için, Türkiye liglerinden sadece Galatasaray'a özel olarak hazırlanmış bir fantezi futbol oyunu mevcut: Galatasary Fantasy Manager'13. Oyun daha önce Championship Manager ya da Football Manager oynamış olanlara yabancı gelmeyecektir. Mantık aynı.