Android Tablet Nasıl Formatlanır / Recovery Yapılır?

Android Tablet Nasıl Formatlanır / Recovery Yapılır?

Tabletinizi güvenli modda açmak sorunları görmekte ve gidermekte size yardımcı olabilir fakat bazen sorunun çözümü tablete format atmak diğer bir adıyla recovery yapmak olabilir. Yapacağımız işlemler sonrasında amaç android tabletimizi fabrika ayarlarına getirmektir. Fabrika ayarlarına sıfırlamak, recovery yapmak ya da format atmak aynı anlama gelmektedir.

Tabletinizi sıfırlamadan önce önemli dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun. Bu yedeklemeye Google kimlik doğrulama bilgileri de dahildir. Ayarlardan hesaplar bölümüne girerek son bir defa tüm hesaplarınızı senkronize edin.

Eğer Tabletiniz Açılmıyorsa

Eğer güvenli modda cihazınız açılmıyorsa, cihazınızı özel bir recovery modunda açarak hard reset yapabilirsiniz. Öncelikle cihazınızın tamamen kapandığından emin olun.

Cihazınızı recovery modunda açmak için basmanız gereken tuş kombinasyonları aşağıda verilmiştir. Size uyanı bulup işleme başlayınız. Android telefon ya da Android tabletlere format atma işlemini başlatmak için hangi tuşlara basılması gerektiği aşağıda verilmiştir:

  • Nexus 7: Ses Açma + Ses Kısma + Güç Düğmesi
  • Çin Malı Tabletler: Ses Kısma + Güç Düğmesi
  • Motorola Droid X: Home Tuşu + Güç Düğmesi
  • Kamara için ayrı bir tuşu olan cihazlar: Ses Açma + Kamera tuşu (Açılmazsa Güç Düğmesini de deneyiniz)

Çoğu cihaz bu kombinasyonları kullanır ama bilinen bilinmeyen çoğu android cihazın, telefon dahil recovery moduna Ses Kısma + Güç düğmesi ile girilir. Bunları denediniz ama hala giremediyseniz yapabileceğimiz en iyi şey tablet marka modelini yazıp yanına recovery yazarak Google’da arama yapmak olacaktır.

Bir şekilde bu moda girdiğinizi var sayarak anlatmaya devam ediyorum. Tuş kombinasyonları tuttu, cihaz açıldı. Cihazımıza görüntü geldiğinde ellerimizi tuşlardan çekiyoruz. Recovery moduna başarılı bir şekilde giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi, sırt üstü yatmış ve içi açılmış bir Android göreceksiniz.

Recovery Mode yazısının üstüne gelene kadar ses kısma ve ses açma tuşları ile yukarı aşağı doğru hareket edin.

Recovery modunu başlatmak için Güç düğmesine basın. Bu işlemi yaptıktan sonra 2 üstteki resimdeki gibi üzerinde kırmızı bir ünlem işareti olan Android göreceksiniz. Güç düğmesine basılı tutun ve ses açma tuşuna basın, aşağıdaki gibi Android recovery menüsünü göreceksiniz. Bazı android cihazlarda bu menü direkt olarak recovery moduna girdikten sonra gelebilir.

Sırasıyla wipe data / factory reset seçeneklerine gelin. Yine bu seçeneklere ses açma ve kısma tuşları ile geliyoruz ve güç düğmesi ile seçim yapıyoruz.

Yes – erase all user data seçeneğini de ses tuşları ile seçtikten sonra güç düğmesi ile onaylayıp öldürücü darbeyi vuruyoruz. Bu şekilde anroid cihazımızdaki tüm kişisel verileri silmiş oluyoruz.

Eğer herhangi bir aşamada cihazınız donarsa, cihaz yeniden açılana kadar güç düğmesini basılı tutun.

Eğer Cihazınız Zaten Açılıyorsa ve Format Atmak İstiyorsanız

Cihazınız açılır durumda ve fabrika ayarlarına dönmek istiyorsanız bunu direkt olarak ayarlar menüsünden de yapmanız mümkün. Ayarlara girdikten sonra Yedekle ve Geri Yükle kısmına girin. Karşınızdaki menü aşağıdaki gibi olacaktır.

Bu menüden aşağıda gördüğünüz şekildeki gibi Fabrika Ayarlarına Geri Yükle kısmına basın ve seçiminizi onaylayın.

Eğer fabrika ayarlarına dönmek / sıfırlamak sorununuzu çözmüyorsa – ki çoğu sorunu çözemeyebilir – Recovery modunu denemenizde fayda var. Eğer Android tablet ya da telefonunuzdaki sorunu bunlarla çözemiyorsanız cihazınızın onarım görmesi gerekir. Elektronik hakkında bilginiz yoksa tabletin içini açmaktan kaçının zira içinde normal bir kullanıcının değiştirebileceği herhangi bir parça bulunmamakta. Düşük bir tamir ücreti ile çözebilecekken tablet değerine yakın tamir faturasıyla karşılaşmanız olası. Size tavsiyem eğer yeterince bilginiz yoksa android cihazlarınıza orjinal imajı dışında bir rom yüklememeniz, çoğu firma bu şekilde işlem gören cihazları garanti kapsamı dışında bırakmaktadır.

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Öncelikle telefonumuzu neden Recovery Mode’a alırız, bize ne gibi kolaylıklar sağlar ve ne gibi dezavantajları vardır onlardan kısaca bahsedelim. Recovery Mode, Android cihazların tamamında bulunan önemli olması ile beraber pek çok fayda sağlayıp işimizi kolaylaştıran bir yazılım desteğidir.

Android işletim sistemli  telefonların tercih edilmesinin sebebi  birçok yazılımı, uygulamayı  açma imkânı sunmasıdır.

Android işletim sistemi her ne kadar yazılımı ile oynamanıza izin verse bile tam yetki hiçbir zaman vermez ve sürekli en uç özellikleri kısıtlar. Bu sorunu sadece telefonumuza ROOT denilen tam yetkiyi vererek aşabiliriz.

Google tarafından ASUS iş birliği ile üretilen Nexus 7 için, Android 4.1.2 Jelly Bean güncellemesi geldi.

Arama motoru şirketi olarak tanıdığımız Yandex, arka arkaya sunduğu farklı servislere bir yenisini daha ekleyerek Android oyun ve uygulamalar içeren Yandex.Store isimli mağazasını tanıttı.