Amerikalılar İçin Nokia X7 Şimdilik Hayal Oldu

Bilindiği gibi Nokia son zamanda çıkardığı X ve N serisi telefonları ile eski popülerliğini geri kazanmıştı. N9’dan sonra merakla çıkması beklenen X7 modeli ise maalesef şu an için belirli bir süre Amerika’da satılmayacak.

Nokia X7 serisi telefonlar için AT&T şirketiyle bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma ile X7 modelini ABD’de de satabilecekti. Ancak görünen o ki AT&T, piyasanın popüler olduğu iPhone ve Android ile ilgilenmesi nedeniyle Nokia’yı listenin sonuna yazdı. Bu da demek oluyor ki bir süre Amerika’da Nokia X7 modeli satılamayacak.

Amerika’da iPhone ve Android işletim sistemli telefonlar kadar rağbet göremeyen Nokia, belki de bu modeliyle piyasadaki canlılığını artırabilecekti. Ülkelere göre fiyat uygunluğu prensibiyle (her keseye uygun) telefonlar satan Nokia’nın, genellikle akıllı cep telefonlarının satıldığı bir ülkede bunu yapması ise şimdilik mümkün görünmüyor.

Nokia’nın ABD piyasasında belki de rağbet görmemesinin en büyük sebebi N8 modelinde yaşanan sorunlar ve bu modelin 450$ - 500$  gibi fahiş bir fiyata satılması. Nitekim bu fiyata rahatça ikinci el iPhone veya sıfır bir Android işletim sistemli akıllı cep telefonu almak mümkün Amerika’da. Nokia N8’in çoğu yönden eleştirilmesi (pil çıkarılamama sorunu, bluetooth senkronizasyonunda donma sorunu, ilk versiyonlarının hatalı üretimi ) ise belli ki Amerikalıları Nokia’dan birazda olsun soğutmuş.

Diğer pazarlardaki hakimiyetini ve fiyat uygunluğunu ABD pazarında gösteremeyen Nokia, anlaşılan o ki uzun bir süre daha Amerika pazarında istediği başarı ve satışı elde edemeyecek.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Finlandiyalı donanım üreticisi Nokia, Android tabanlı cep telefonunu bu ay içinde yayınlayacağını açıkladı. Nokia'nın bu yeni telefonunu Barcelona'da yapılacak Mobile World Congress'de tanıtması bekleniyor.

Cep telefonu üreticisi Nokia, kendi cihazlarında kullandığı medya mağazası Nokia OVİ Store’u kapatacağını açıkladı.

Nokia, akıllı telefon pazarında istediği rekabet gücünü hala elde edememiş olsa da, giriş seviyesindeki telefon modellerinde gücü elinde tutmaya devam ediyor. Yaz aylarında piyasaya çıkması muhtemel olan Nokia X1-00 da bu alanda sık tercih edilecek modellerden birisi olmaya aday.

Nokia, iPhone ve iPad için HERE Maps isimli harita uygulamasını çıkardı ve kullanıcıların edinebilmeleri için App Store’a ekledi.

Nokia 7310 Supernova, sanki uzun süredir kullandığınız bir telefonmuş hissi veriyor. Bu his, klasik Nokia tasarımlarına yakın olduğu için sanırım. Telefon oldukça da hafif. Buna rağmen 2 inç büyüklüğünde de bir ekrana sahip.