Alexa'dan Yeni Özellik : Arama Kelimeleri

Alexa, web siteleri için trafik değerleri, iletişim bilgileri ve ilgili linkler gibi özelliklerinin yanı sıra arama kelimeleri özelliğini de ekledi. Bu sayede arama motorlarından gelen ziyaretçilerinizin çoğunlukla hangi aramalar ile sitenize geldiğini de Alexa üzerinden görebileceksiniz. Yapmanız gereken sitenizin bilgi sayfasını açmak ve oradaki "Keywords" sekmesine gelmek.

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Alexa'da tasarım değişikliği ile başlayan rüzgar sürüyor. Geçenlerde bahsettiğim arama kelimeleri özelliğinden sonra şimdi de Clickstream , Demographics ve Search Traffic özellikleri eklendi. Clickstream ile sitenize gelen ziyaretçilerin gelmeden önce ve geldikten sonra ziyaret ettikleri siteleri görebiliyor, Demographics ile de site ziyaretçilerinizin yaş, cinsiyet, eğitim durumu gibi bilgilerini görebiliyorsunuz. Diğer bir özellik olan Search Traffic ile de sitenize gelen ziyaretçilerin arama motorlarından gelme yüzdelerini görebiliyorsunuz. Alexa günden güne çok çok daha iyi bir hal alıyor. Tebrikler.

Google, Chrome tarayıcısı üzerinde yaptığı bir yeniliği duyurdu. Chrome Beta kullanıcılarının aktifleştirebileceği bu özellik ile, artık bilgisyarlarınızda Chrome Browser ile elinizi ve klavyenizi kullanmadan arama yapabileceksiniz.

Dünya üzerindeki tüm web siteleri ile ilgili -her ne kadar doğruluğu kesin olmasa da- en kapsamlı sıralama ve istatistiği tutan web servisi olan Alexa.Com arayüzünü değiştirmiş. Yeni tasarımı eskisine göre beğendiğimi söyleyebilirim.

Microsoft geçtiğimiz günlerde yeni arama motoru Bing'i yayınladı. Bing ile arama motoru sektöründeki payını arttıracağını umuyor Microsoft. Eski Live.Com da artık Bing'e yönlenmiş durumda. Aslında arama sonuçları açısından benim yaptığım denemelerde pek de fark göremedim aralarında. Görsel olarak da Live'a background-image verilmiş gibi duruyor.

Bing aslında arama motorundan daha çok "karar motoru" olarak görülüyormuş. Normal arama sistemi yerine semantik aramaya daha yakınmış. Ancak en basitinden yaptığım görsel aramada kendi adımı arattığımda Google'da kesin doğru sonuçlara ulaşabilirken, Bing'de bir benzerime bile rastlamadım!

Google Labs, Google'ın görsel arama servisine benzer resimler özelliğini ekledi. Bu özellik sayesinde aradığınız bir resme benzer resimleri de görerek, daha hızlı ve başarılı bir şekilde sonuca ulaşıp, istediğinize yakın görselleri bulabiliyorsunuz.