Akıllı Evler Gerçekten Akıllı mı?

Akıllı Evler Gerçekten Akıllı mı?

Teknolojinin pozitif yönde baş döndüren gelişimi sonucunda, hayatımıza giren bazı yeni kavramlar var. Akıllı evler de bunlardan sadece birisi... Her ne kadar tanıtımlarında "buzdolabınızda süt bittiğinde, akıllı eviniz size haber verir" denilse de, işin aslı pek de öyle değil.

Bir evin akıllı ev olabilmesi için, evde bulunan tüm elektrikli sistemlerin, perde ve panjurların tek bir kumanda veya bilgisayara yüklenen özel bir yazılım aracılığıyla kontrol edilebilmesi gerekir. Akıllı evin amacı ise; sizi rutin yaptığınız işlerden kurtararak hayatınızı kolaylaştırmak, bu sayede kendinize vakit ayırmanızı sağlamak ve yüksek kalitede güvenlik hizmeti sunmaktır.

Akıllı evin özel yazılımı hazırlanırken, sizin günlük rutininiz, hayat tarzınız, aile yapınız ve tatil alışkanlıklarınız masaya yatırılır ve bir senaryo oluşturulur. Yazılım, senaryonun değişkenliğine uygun yapıda olmalıdır. Örneğin çocuksuz bir aile için hazırlanan yazılım, sonradan aileye çocukların veya ev hayvanlarının katılması ile değişebilmelidir. Bu yazılımın evde kullanacağınız kumanda, akıllı telefonunun, tabletiniz ve bilgisayarınıza yüklenmesi ile sistem tamamlanır.

Akıllı bir ev neler yapabilir?

Önceden planladığınız saatte perdeleriniz ve panjurlarınız kapanır veya açılır, ışıklarınız kısılır, müzik sisteminiz, televizyonunuz veya klimanız devreye girer veya çıkar. Sabah kalktığınızda ısıtma sistemi ile birlikte banyoda sıcak suyunuz hazır olur. Mutfakta kahve veya çayınız demlenir, fırınınız, çamaşır veya bulaşık makineniz siz evde yokken belli bir süre için çalışır ve kapanır.

Akıllı ev otomasyonunda güvenlik ise en üst seviyededir. Yangın, su basması gibi olayların yaşanması önlenirken, hırsızlığın ise tamamen engellenmesi amaçlanır. Siz tatildeyken, hareket sensörleri evin dışında bir hareket algıladığında evin ışıkları, televizyon ve panjurları otomatik olarak açılır. Yine belirleyeceğiniz senaryoya göre, evin perde ve panjurları gündüz açılıp gece kapanarak sizin evde olduğunuz izlenimi verilir. Sabah siz evden çıkarken alarm otomatik olarak çalışır, akşam evdeyken alt kat kullanılmıyorsa yine alarm kısmi olarak çalıştırılabilir. Bu önlemlere rağmen eve hırsız girdiğinde ise ev içinde bulunan sensörler tarafından algılanarak size ve polis karakoluna haber verilir.

Evinizde bulunan yardımcı veya temizlikçilere verilen ayrı bir giriş kartı ile yedek anahtar problemi ortadan kalkar. Bu giriş kartına sadece belli süreler için giriş şifresi verilerek giriş ve çıkış kontrol edilir. Ayrıca evin içinde ulaşılmasını istemediğiniz odalar kapatılır. Evde bulunan yaşlı ve çocukların dışarı çıkması engellenir. Garaj ve sokak kapısı aynı anda açılıp kapatılır.

Enerji tasarrufu amaçlı çalışan akıllı evlerde, prizlerde unutulan elektrikli aletler, kullanılmayan odalarda ısıtma sistemi, siz odadan çıktığınızda elektrikleriniz kapatılır. Böylece %30'a kadar tasarruf sağlanması amaçlanır.

Opsiyonel olarak yazılıma ekleyeceğiniz bazı özellikler ise eviniz için alınacak önlemleri maksimum seviyeye çıkartır. Evinize kurulacak kapalı devre televizyon sistemi ile, bakıcı ile kalan veya okuldan eve gelen çocuğunuzu izleyebileceğiniz gibi, intercom aracılığı ile güvenlik görevlisi veya misafirleriniz ile iletişim sağlanır. Çocuğunuz evde yanlızsa, gaz vanası veya elektrikli aletler kapatılabilir. Bahçe sensörleri ile toprağın nemini ölçerek, gerektiği zamanda sulama yaptırabilir, ev hayvanlarınızın siz evde yokken beslenmesi, sizin sesinizi hoparlörden duyarak oyalanması ve ses çıkartmaması sağlanabilir.

Akıllı evlerde güvenlik açıkları

Akıllı evlerde kullanılan sistem, genellikle android işletim sistemidir. Android işletim sisteminde zaman, zaman ortaya çıkan güvenlik açıklarının, hizmet aldığınız firma tarafından yazılımınıza yüklenecek güncellemelerle kapatılması gerekir. Özellikle akıllı tvlerden girilen banka internet bilgileriniz ve şifreleriniz, akıllı ev sisteminin en zayıf, aynı zamanda bilgisayar korsanları için de en iştah açıcı kısım olarak görünür. Bunu engellemek için akıllı tv'nizde antivirüs yazılımı kullanmanız ve güvenlik açıkları ile ilgili güncellemeleri zamanında yüklemeniz gerekir.

Yazar : BLACKCAT
Kaynak:www.icerikfabrikasi.com

Kategori:

Yorumlar

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları
Mehmet Yılmaz kullanıcısının resmi

Bakımsız Klimalar Hasta Ediyor! Dikkatli Olun! Yanlış ve aşırı kullanım, düzgün yapılmayan montaj ve dikkatsiz uygulamalar kişilerde Kronik yorgunluk, baş ağrısı, göz rahatsızlıkları gibi farklı hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor.

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Android Wear, Google'ın Akıllı Saatler (smartwatches) için geliştirdiği işletim sisteminin adı. Akıllı telefonlar hayatımızın içine bu denli girmişken bu akıllı ve giyilebilir cihazlara bakalım ne kadar sürede adapte olacağız.

Cep telefonu kullanıcılarının her yeni gün beklentileri de değişiyor. Akıllı cep telefonu denilince akla gelen markalar içinde yer alan dünya devi Sony daha orta düzeyde yaratmayı planladığı akıllı telefonda bulunan özellikleri ile tüketicilerin ilgisini ve beğenisini kazandı.

İngiliz tabanlı teknoloji firması Razer ilk akıllı telefonunu tanıttı. Öncelikle Razer markasını yakından tanımaya çalışalım. Oyunculara özel aksesuar ve donanımlar üretiyor ancak diğer firmalardan oldukça üstün yani alanının en iyisi diyebiliriz.

Eskiden sadece “alo” demek ya da mesajlaşmak için kullandığımız cep telefonları artık hayatımızın neredeyse olmazsa olmazı. Bunda en büyük rolü oynayanlar da kesinlikle akıllı telefonlar.

Tatile cebinde yeni bir akıllı telefonla gitmek isteyenler için çok sayıda yeni seçenek var. Peki, beklentilerinize en iyi cevap veren ürün hangisi?