Acquia Lift ile Kişiselleşen Web İçerikleri

Acquia yeni ürünü Acquia Lift'i duyurdu. Acquia Lift web'in geleceğine göre Drupal'ın konumlanmasında da önemli bir yere sahip olacak. Malum, artık web siteleri statik içerik sunan ortamlar değil. Ama günümüzde kullanıcıyla basit etkileşimler kurmak da yetmemeye başladı. Sitemizin, uygulamamızın hedefine ulaşabilmesi için, kişilere göre özelleşmiş dijital deneyimler sağlamamız gerekiyor. Acquia Lift de sitenizdeki içeriğin kullanıcı tiplerine göre sunumunu, ona ulaşım adımlarını oluşturmanız, test etmenize yarıyor.

Acquia Lift kullanıcı davranışlarını öğrenebiliyor, buna göre içerik çeşitlerinizi ve bu içeriklere ulaşım varyasyonlarıyla ilgili raporlar sunabiliyor. Acquia Lift ile ilgili daha fazla bilgiyi aşağıdaki tanıtım videosunda bulabilirsiniz.

Personalize with Acquia Lift

Kategori:

Facebook Yorumları
Tekno Dergi Yorumları

Yeni yorum ekle

İlgili Yazılar

Drupal kullanıcıları için hosting önemli bir konu. Zira heves edilerek kurulan her modül beraberinde sisteme bir de yük getiriyor. Bu nedenle performans söz konusu olunca iyi bir hosting firması bulmak da şart oluyor.

Yeni bir araştırma yazısı ile karşınızdayım :) Burayı takip edenler sık sık Drupal ile ilgili yazdığımı farketmişlerdir.Sıkı bir Drupal fanı olduğumu söylemeliyim.Ancak Türkiye'de Drupal kullanımı pek yaygın değil.Ben de bu az sayıdaki Drupal kullanıcılarının bazılarına sorular yönelttim ve neden Drupal kullandıklarını araştırmaya çalıştım.İşte yönelttiğim sorular :

1- Ne kadar süredir Drupal kullanıyorsunuz? Bu süre içinde Drupal'ın sizi en çok etkileyen özelliği nedir?
2- Drupal dışında bir içerik yönetim sitesi ya da blog yazılımı(joomla,wordpress,phpnuke vs.) kullandınız mı? Kullandıysanız Drupal ile aralarında gördüğünüz farklar nelerdir?
3- Drupal'ı başka bir kişiye anlatmak isterseniz , tek cümle ile nasıl anlatırsınız?

Bu sorulara geen cevaplar ise şöyleydi :

Drupal'ı framework olarak kullandığınızda size kullanabileceğiniz yüzlerce fonksiyon sunar. Bunlardan birisi de user_save() 'dir.

Bu fonksiyon ile Drupal'a yeni bir kullanıcı ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda varolan kullanıcının bilgilerini de güncelleyebilirsiniz. Fonksiyon 3 argüman alarak çalışır. Kullanımı şu şekildedir;

user_save($account, $array = array(), $category = 'account');

Burada $account alanı, uid değerini içerir. null olarak geçerseniz değer otomatik artacaktır. $array olarak ifade edilen dizi ise kullanıcı ile ilgili temel verileri içerir. $array ve $category opsiyoneldir.

Bu fonksiyon için örnek bir dizi tanımlaması yapacak olursak;

13 Haziran 2009 Cumartesi günü sabah saat 07:00'den itibaren Facebook kullanıcıları kendilerine birer kullanıcı adı belirleyebilecekler. Eskiden profiller birer id (tanımlayıcı numara) ile belirlenirken artık adreslerde de kullanıcı adı kullanılacak.

Her gün yeni bir modelin çıktığı tablet bilgisayar pazarına kullanıcıların da ilgisi katlanarak artıyor. Karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe'nin yaptığı bir araştırma ise durumu net bir şekilde ortaya koyuyor; Son 1 ay içerisinde tablet bilgisayarlara olan ilgi %47 arttı. Tablet bilgisayar fiyatlarını araştıran kişi sayısı ise yaklaşık 100.000.